Kredyt na zakup mieszkania na rynku wtórnym, to bankowe finansowanie, z którym spotyka się najczęściej choć raz każdy z nas. Od czego zacząć i jak sprawnie przejść całą procedurę – o tym dowiesz się z dzisiejszego artykułu.
Od czego zacząć? Najczęściej zaczyna się od marzenia. Od marzenia o własnym domu, a może nawet nie tyle o domu jako budynku, co o tym – co dobrego Cię tam czeka. Marzenia o szczęśliwym życiu, rodzinie – to najczęściej motywator dla wielu o kupnie nowego lub większego domu/ mieszkania. Gdy już wiesz co chcesz kupić, pora przeliczyć swój budżet finansowy. Jeśli okaże się, że brakuje Ci funduszy dobrze jest wesprzeć się kredytem bankowym. Najczęściej w tej sytuacji moi Klienci korzystają z kredytu hipotecznego.
Na co dokładnie możesz przeznaczyć kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny możesz przeznaczyć między innymi na budowę domu, zakup lub remont domu/ mieszkania, refinansowanie poniesionych kosztów związanych z inwestycją nieruchomościową.
Zdarza się, że moi Klienci finansują również tym typem kredytu spłatę pozostałych właścicieli nieruchomości, przebudowę budynku niemieszkalnego na mieszkalny, spłatę innego kredytu hipotecznego oraz zamianę nieruchomości.
Od czego rozpocząć procedurę kredytową?
Procedurę kredytową najlepiej rozpocznij od przeliczenia swoich możliwości finansowych. Nawet jeśli już w przeszłości sprawdzałeś swoją zdolność kredytową dobrze jeśli zrobisz to ponownie. Przepisy bankowe i wymogi dotyczące dochodów przyszłych kredytobiorców ciągle się zmieniają i warto na bieżąco sprawdzić jak wygląda to w czasie, gdy chcesz kupić mieszkanie.
O co zapyta Cię ekspert kredytowy podczas pierwszego spotkania dotyczącego kredytu hipotecznego?
Jeśli udajesz się na spotkanie z ekspertem kredytowym, dobrze jest się wcześniej odpowiednio przygotować. Dzięki temu oszczędzisz czas i uzyskasz kompleksowe informacje, które pomogą Ci sprawnie przejść przez całą procedurę kredytową. Zatem, jak się do tego spotkania dobrze przygotować? Najlepiej przygotuj sobie odpowiedzi na pytania, które zapewne padną na spotkaniu. Ekspert zapyta Cię między innymi:
- o to co ma być przedmiotem kredytu? Dom, mieszkanie a może działka budowlana lub rekreacyjna
- jaka kwota jest Ci potrzebna i jaki jest Twój wkład własny w inwestycję? Obecnie minimalny wkład własny wymagany przez banki to 10%
- czy pozostajesz w związku małżeńskim? O kredyt hipoteczny ubiegają się bowiem małżonkowie wspólnie. Wyjątek to rozdzielność majątkowa – możesz wówczas przystąpić do kredytu samodzielnie
- zapyta Cię również o rok urodzenia – zarówno Twój, jak i ewentualnych współkredytobiorców. Czemu to tak ważne? Od tego zależy maksymalny okres kredytowania. Aktualnie najdłuższym czasem kredytowania mogą pochwalić się banki kredytujące do 80 i 75 roku życia. Przed tym dniem powinna nastąpić całkowita spłata kredytu
- otrzymasz pytanie dotyczące źródła i wysokości udokumentowanych dochodów. Przygotuj sobie informacje o średnim dochodzie netto z ostatnich 3, 6 i 12 miesięcy
- ewentualne zobowiązania finansowe (raty kredytów, limity kart kredytowych i kredytów odnawialnych)
- zapyta Cię również o metraż nieruchomości i ewentualny remont.
Czy to wszystkie pytania? Zdecydowanie nie. Inne, niezbędne do przeliczenia możliwości finansowych i przygotowania ofert kredytowych będą wynikiem Twoich wcześniejszych odpowiedzi. Co ważne, Ty również przygotuj sobie listę pytań do eksperta. Dobrze byś wyszedł ze spotkania wiedząc na jaki kredyt możesz sobie pozwolić oraz jak będzie wyglądała cała procedura bankowa. Gdy już masz te informacje pora przystąpić do znalezienia idealnej nieruchomości i skompletowania dokumentów.
Jakie dokumenty są potrzebne do uzyskania kredytu hipotecznego?
Jeśli chcesz kupić nieruchomość na rynku wtórnym i skorzystać z kredytu bankowego będziesz potrzebować następujących dokumentów:
- umowy przedwstępnej lub oświadczenia o nabywanej nieruchomości
- numeru księgi wieczystej
- kosztorysu – jeśli chcesz sfinansować również remont
- w przypadku braku księgi wieczystej wymagane będzie zaświadczenie wydane przez spółdzielnię mieszkaniową zawierające informacje o tym: komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, o tym jaka jest jego powierzchnia użytkowa, o braku KW i braku przeszkód do jej założenia oraz numerze KW macierzystej prowadzonej dla całego bloku
- w przypadku widniejącego wpisu hipoteki w IV dziale KW niezbędna będzie promesa banku zawierająca informacje o wysokości aktualnego zadłużenia, numerze konta do całkowitej spłaty. Dodatkowo z oświadczenia powinno wynikać, że bank zwolni hipotekę po całkowitej spłacie oraz że nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia żadnych innych wierzytelności wobec banku
- jeśli przedmiotem kredytu ma być zakup domu będzie również wymagane dostarczenie:
- mapki ewidencyjnej nie starszej niż 3 miesiące
- wypisu z rejestru gruntów nie starszego niż 3 miesiące
- czasem dokumentu potwierdzającego powierzchnię użytkową
- wypisu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
Jaki jest czas oczekiwania na decyzję kredytową?
Obecnie (sierpień 2021) na ostateczną decyzję kredytową banku poczekasz od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy. Oznacza to, że decydując się na zakup ze wsparciem kredytu warto złożyć wniosek w co najmniej 2-3 bankach. Pomoże to sprawniej przejść przez procedurę kredytową w przypadku np. negatywnej decyzji jednego z nich lub przedłużającej się procedury. Ważne jest, byś podpisując umowę przedwstępną uprzedził Zbywcę, iż procedura może potrwać nawet kilka miesięcy i zabezpieczył się odpowiednimi zapisami w umowie przedwstępnej.
Jakie są kolejne kroki przy zakupie nieruchomości z pomocą kredytu bankowego?
- pomysł o zakupie nieruchomości
- sprecyzowanie celu
- rozmowa z ekspertem kredytowym i przeliczenie możliwości finansowych
- wybór nieruchomości
- skompletowanie dokumentów niezbędnych do zakupu i skorzystania z kredytu bankowego
- spotkanie z ekspertem kredytowym i złożenie wniosku/ów kredytowych
- analiza dokumentów przez bank
- kontrola nieruchomości
- decyzja kredytowa
- podpisanie umowy kredytowej
- podpisanie umowy notarialnej zakupu nieruchomości
- wpłata środków własnych na konto osoby sprzedającej
- uruchomienie kredytu bankowego
- zamieszkanie w wymarzonym mieszkaniu/ domu 🙂