Anna Białota

Pożyczka hipoteczna, to bankowe finansowanie przeznaczone na dowolny cel i zabezpieczone hipoteką. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się czym pożyczka różni się od kredytu i na jaki maksymalnie czas może zostać udzielona. Otrzymasz również informacje o tym, jakie dokumenty należy skompletować i jakie warunki spełnić, by ją otrzymać. Zainteresowałam Cię? Zatem, zachęcam do dalszej lektury.

Jaka jest różnica pomiędzy pożyczką hipoteczną a kredytem hipotecznym?

Podstawowa różnica to celowość. Pożyczka jest przeznaczona na dowolny cel. Oznacza to, że możesz ją przeznaczyć na każdy wymarzony przez siebie cel (z wyjątkiem działalności gospodarczej). Kredyt jest finansowaniem celowym. Może być przeznaczony zarówno na cel mieszkaniowy – mówimy wówczas o kredycie mieszkaniowym, jak i na spłatę zobowiązań finansowych – kredyt konsolidacyjny. Czy jest coś co jest wspólne dla obu produktów? Tak – zabezpieczenie hipoteczne. Ważne jednak, że w przypadku pożyczki hipotecznej musisz Ty lub osoba trzecia wyrażająca zgodę na ustanowienie hipoteki – już być w posiadaniu nieruchomości. Warunkiem jej uruchomienia jest bowiem złożenie w Sądzie wniosku o wpis hipoteki. Jak to jest przy kredycie? W tym przypadku pieniądze możesz przeznaczyć na zakup nieruchomości, która docelowo będzie stanowiła hipoteczne zabezpieczenie.

Na jaki maksymalnie czas możesz podpisać umowę pożyczki hipotecznej?

Pożyczka hipoteczna może być udzielona nawet na 30 lat. Jej wysokość jest uzależniona zarówno od zdolności kredytowej Wnioskodawców, jak i wartości nieruchomości. Niektóre banki zechcą Ci jej udzielić nawet na 80% wartości zabezpieczenia. Pamiętaj, że oferty banków zarówno co do długości okresu spłaty, jak i wysokości finansowania różnią się między sobą. Polecam Ci zatem spotkanie z ekspertem finansowym. Jak się do niego przygotować dowiesz się z Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o kredycie hipotecznym?

Jakie dokumenty należy skompletować ubiegając się o pożyczkę hipoteczną?

Ubiegając się o pożyczkę hipoteczną należy udokumentować bankowi żródło i wysokość otrzymywanego dochodu oraz stan prawny nieruchomości. Dziś skupimy się na nieruchomości. Bank zechce uzyskać od Ciebie numer Księgi Wieczystej. Ta informacja wystarczy, żeby złożyć wniosek o pożyczkę zabezpieczoną na mieszkaniu. Dla przypomnienia odsyłam Cię do jednego z moich artykułów Czego dowiesz się z księgi wieczystej? Jeśli zabezpieczeniem ma być dom koniecznie przygotuj:

  • numer księgi wieczystej
  • mapkę ewidencyjną – najlepiej nie starszą niż 3 m-ce
  • wypis z rejestru gruntów – nie starszy niż 3 m-ce
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • rzut budynku
  • umowę darowizny – jeśli nieruchomość została nabyta w drodze darowizny.

Czy nieruchomość z wpisem służebności może być zabezpieczeniem pożyczki?

Zarówno służebność osobista, jak i dożywocie wpisane w dziale III KW stanowią przeszkodę w zabezpieczeniu pożyczki. Służebność osobistą – za zgodą osoby na rzecz, której jest wpisana – łatwo wykreślić. Sytuacja z wpisem dożywocia nie jest już prosta do wykreślenia. Co ważne ten wpis nie zezwala ani na zabezpieczenie pożyczki, ani kredytu.

Czy można zabezpieczyć pożyczką nieruchomością innej osoby?

Pożyczka hipoteczna może być zabezpieczona zarówno na Twojej nieruchomości, jak i na nieruchomości osoby trzeciej. Jeśli to będzie dom/ mieszkanie kogoś innego – właściciel złoży w banku zgodę na ustanowienie hipoteki oraz wniosek o wpis hipoteki w Sądzie.

Być może zapytasz, czy da się zmienić zabezpieczenie w trakcie trwania umowy pożyczki? Najczęściej tak. Bank będzie wymagał od Ciebie dokumentów dotyczących nowej nieruchomości. Po oszacowaniu jej wartości – w przypadku, gdy wartość jest wystarczająca – najczęściej udzieli Ci takiej zgody. Opłatę za aneks pobierze zgodnie z aktualną tabelą prowizji i opłat bankowych.

Zainteresowałam Cię? Zachęcam do lektury moich pozostałych artykułów na www.annabialota.pl

Autor: Anna Białota