Refinansowanie kredytu, to spłata aktualnego zadłużenia nowym kredytem. Czy każdy kredyt hipoteczny można refinansować? Tak, a jednak nie każdy się opłaca. Więcej dowiesz się z treści mojego dzisiejszego wpisu. Zapraszam Cię do lektury.
Kiedy dobrze jest refinansować kredyt hipoteczny?
Odpowiedź na to pytanie, jest bardzo prosta. Refinansować kredyt należy wtedy, gdy aktualnie obowiązujące warunki nowo udzielanych kredytów są korzystniejsze, niż warunki spłacanego przez Ciebie zobowiązania. Dlatego też, co pewien czas dobrze jest sprawdzić, jakie oferty są aktualnie dostępne. Można to nazwać swego rodzaju „przeglądem” albo „badaniem okresowym” Twojego zobowiązania. By porównać swoje warunki do obecnych nie potrzeba dużo informacji. Tak naprawdę najważniejsza jest Twoja obecna marża kredytowa. Jeśli spłacasz kredyt według stopy okresowo stałej – ważne byś znał wysokość aktualnego oprocentowania.
Czy tylko wysokość oprocentowania jest ważna przy refinansowaniu?
Nie tylko. Oprocentowanie jest tym najważniejszym składnikiem. Jeśli spłacasz kredyt według zmiennej stopy procentowej, koniecznie porównaj marżę kredytową. Jeśli według okresowo stałej zarówno wysokość aktualnego oprocentowania, jak i wysokość marży kredytowej. W drugiej kolejności sprawdź co ma wpływ na Twoje oprocentowanie i na oprocentowanie aktualnie obowiązujące. Co mam na myśli? Przede wszystkim dodatkowe produkty, które mają wpływ na atrakcyjność oferty kredytowej. Porównanie najlepiej przeprowadzić z ekspertem finansowym – tu oczywiście polecam siebie www.annabialota.pl Dlaczego? Bo nie zawsze oferta, która wydaje się w pierwszej chwili atrakcyjna – będzie najkorzystniejsza dla Ciebie.
Jakie dokumenty będą Ci potrzebne do refinansowania kredytu?
Do wstępnego porównania Twojego obecnego kredytu z aktualnie dostępnymi na rynku kredytowym wystarczy umowa spłacanego kredytu oraz aktualny harmonogram spłaty. To właśnie z tych dokumentów ekspert finansowy pozyska informacje, które są niezbędne do porównania ofert kredytowych. W kolejnym etapie – do złożenia wniosku kredytowego – potrzebne będą dokumenty potwierdzające źródło i wysokość osiąganych przez Ciebie dochodów oraz dokumenty potwierdzające cel kredytowy, jakim jest refinansowanie. Co będzie Ci potrzebne by udokumentować to drugie? Przede wszystkim: umowa kredytowa oraz zaświadczenie z banku aktualnie kredytującego, z którego będzie wynikać kwota aktualnego zadłużenia, numer konta technicznego przeznaczonego do całkowitej spłaty kredytu, informacja o stopie procentowej według, której spłacany jest Twój kredyt oraz obietnica banku, że zwolni hipotekę po całkowitej spłacie zobowiązania. Jeśli spłacasz aktualny kredyt według oprocentowania okresowo stałego z zaświadczenia banku powinien również wynikać okres obowiązywania stałej stopy.
Co sprawia, że na każdym dobrym refinansowaniu zarabiasz dwukrotnie?
Refinansujesz kredyt najczęściej po to, by zaoszczędzić na wydatkach związanych z kredytem. Niższe oprocentowanie o 1.0 p.p. przy kredycie w wysokości 500 tys. PLN to miesięczna oszczędność w spłacanych odsetkach w wysokości 416,66 PLN. Jeśli tę zaoszczędzoną kwotę przeznaczysz na nadpłatę kredytu, to zarobisz po raz drugi. Dlaczego? Bo nadpłacasz kapitał kredytu. Czyli przy następnej racie wymagana będzie niższa rata kapitałowa oraz niższa odsetkowa, bo odsetki liczone są na bieżąco od aktualnego zadłużenia. I co najważniejsze – nie ma ograniczeń w ilości refinansowań. Ważne jednak, by robić to umiejętnie. Dlaczego? Bo nowy kredyt, to często nowe koszty związane z jego udzieleniem.
A czy da się refinansować kredyt spłacany według oprocentowania okresowo stałego?
Tak, można refinansować kredyt hipoteczny z oprocentowaniem okresowo stałym. Ważne jednak, że możesz to zrobić wyłącznie w innym banku niż bank macierzysty, w którym obecnie spłacasz kredyt. I po drugie ważne – Twoje nowe zobowiązanie może być spłacane wyłącznie według stopy okresowo stałej.
Zainteresowałam Cię? Zachęcam do lektury moich pozostałych artykułów na stronie www.annabialota.pl oraz do współpracy. Chętnie pomogę Ci wyborze banku, oferty i przeprowadzeniu przez proces kredytowy.