Anna Białota

Wiosna 2022 to trudny czas na rynku finansowania nieruchomości. Trudny, bo rosną stopy procentowe i jednocześnie maleje zdolność kredytowa. Powyższe sprawiło, że coraz mniej osób może sobie pozwolić na spełnienie marzeń o nowej nieruchomości. Nie oznacza to jednak zastoju na rynku kredytowym. Powyższe przyczyniło się do tego, że popularnością cieszą się zupełnie inne inne cele kredytowe niż w latach poprzednich. Dziś będzie więc kilka słów o tym, na co najchętniej składali wnioski kredytowe moi Klienci w czerwcu.

Najwięcej wniosków kredytowych przyjęłam na zakup nowo wybudowanych domów na rynku wtórnym. Zaraz po tym celu było refinansowanie kredytów hipotecznych w innych bankach oraz jeden wniosek na zakup mieszkania od dewelopera. Bardzo duże zainteresowanie – tak jak w poprzednich miesiącach bieżącego roku – ma finansowanie gotówkowe, czyli kredyt na dowolny cel udzielany najczęściej na 10 lat.

Jak sfinansować zakup nowo wybudowanego domu kredytem bankowym?

Zakup nowo wybudowanych domów, to wśród moich Klientów zdecydowana większość wniosków składanych w czerwcu. Były to zarówno domy kupowane od osób prywatnych, jak i od firm nie będących deweloperami budującymi domy na sprzedaż. Czy zakup na kredyt wygląda tak samo w przypadku obu sprzedających? Tak. Od czego najlepiej zacząć? Oczywiście od przeliczenia swoich możliwości finansowych. O tym jak się przygotować do pierwszego spotkania z ekspertem kredytowym przeczytasz tu Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o kredycie hipotecznym? Teraz, gdy już znasz swoje możliwości finansowe znajdź idealny dla siebie dom. Jeśli to nowy dom oddany już do użytkowania będziesz potrzebował poniższych dokumentów:

  • umowa przedwstępna lub oświadczenie Zbywcy / Kupującego – w zależności od banku (jeśli kupujesz od firmy koniecznie umowa przedwstępna)
  • wypis z rejestru gruntów
  • mapka ewidencyjna
  • wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  • pozwolenie na budowę i pozwolenie na użytkowanie /zwłaszcza wtedy, gdy dom jest w stanie deweloperskim/
  • rzut poszczególnych kondygnacji /proponuję, by zbywca przekazał Ci cały projekt budynku, w przyszłości może Ci się przydać/
  • kosztorys – jeśli chcesz sfinansować kredytem wykończenie. Często bowiem tego typu zakup dotyczy domu w stanie deweloperskim. Ma to spore atuty. Wykańczasz nieruchomość tak jak chcesz 🙂
  • promesa banku – jeśli w KW wpisana jest hipoteka na rzecz banku. Ważne – jeśli w KW wpisana jest hipoteka przymusowa lub hipoteka na rzecz osoby prywatnej, żaden bank nie skredytuje takiego zakupu do czasu, aż wpis nie zostanie wykreślony! Więcej w temacie ksiąg wieczystych znajdziesz tu Czego dowiesz się z księgi wieczystej?
  • wycena nieruchomości – przyda się jeśli chcesz złożyć wniosek kredytowy jednocześnie w kilku bankach, by idealnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę. Dlaczego? Bo zapłacisz za wycenę tylko raz i wykorzystasz ją w większości banków.

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

Rosnący Wibor, a co za tym idzie coraz wyższe oprocentowanie kredytów hipotecznych sprawił, że coraz częściej porównujesz swój obecny kredyt z aktualnie dostępnymi na rynku bankowym. Czy to prawidłowe zachowanie? Jak najbardziej, wręcz wskazane! Wzrost Wiboru sprawił, że banki dla nowych klientów proponują coraz to niższe marże. A zatem spłacając swój obecny kredyt nowym zobowiązaniem najczęściej zyskasz na marży kredytowej. Oznacza to, że finalnie Twój kredyt hipoteczny będzie tańszy. Jakie dokumenty są Ci potrzebne, by złożyć wniosek kredytowy? Znajdziesz je poniżej:

  • umowa kredytowa
  • aktualny harmonogram spłaty
  • promesa banku – najczęściej dopiero do ostatniego etapu analizy. Powinno z niej wynikać aktualne zadłużenie, konto do całkowitej spłaty, informacja o terminowości spłaty i ewentualnych kosztach całkowitej spłaty kredytu i co najważniejsze, że bank zwolni hipotekę po całkowitej spłacie kredytu. Niektóre banki chcą, by zaświadczenie zawierało również informację, że nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia żadnych innych wierzytelności wobec banku.

Na co zwrócić uwagę przy refinansowaniu? Przede wszystkim porównaj swoją obecną marżę kredytową i tę nową. Koniecznie jednak zwróć uwagę na dodatkowe koszty niezbędne do utrzymania obu wariantów. Refinansuj dopiero wtedy, gdy jest to dla Ciebie korzystne. Być może powiesz, że to trudno porównać. Masz rację, dlatego zawsze warto skorzystać z bezpłatnej pomocy eksperta kredytowego. Ja oczywiście polecam do współpracy siebie https://www.facebook.com/AnnaBialotaKredyty

Na czym polega kredytowanie mieszkania w budowie?

Finansowanie zakupu mieszkania na rynku pierwotnym wiąże się najczęściej z zakupem mieszkania w budowie. To jak przebiega uruchamianie takiego kredytu i przede wszystkim, jakie na początek należy skompletować dokumenty zleży od etapu na jakim jest budowa. Jeśli mieszkanie jest w trakcie budowy, będziesz kredyt uruchamiał w transzach. Oznacza to, że na początek bank będzie wymagał od Ciebie wyłącznie spłaty odsetek od uruchamianych kwot. Całość raty kredytowej zapłacisz dopiero po uruchomieniu całego kredytu, a w niektórych bankach dopiero po zakończeniu budowy przez dewelopera. Jakie będą Ci potrzebne dokumenty do skorzystania z kredytu? Te najczęściej wymagane znajdziesz poniżej:

  • umowa rezerwacyjna wraz z prospektem informacyjnym i projektem umowy deweloperskiej lub od razu
  • umowa deweloperska wraz z prospektem informacyjnym
  • wypis z rejestru gruntów
  • mapka ewidencyjna
  • pozwolenie na budowę
  • rzut lokalu
  • pełnomocnictwo dla osoby podpisującej umowę ze strony dewelopera
  • promesa banku na bezciężarowe wydzielenie lokalu do nowej KW /jeśli deweloper ma kredyt zabezpieczony na nieruchomości/
  • kosztorys – jeśli chcesz sfinansować kredytem również wykończenie lokalu
  • umowa przedwstępna + pozwolenie na użytkowanie /jeśli deweloper zakończył już budowę/

Co jest plusem zakupu mieszkania od dewelopera? Przede wszystkim jest to nowe mieszkanie, które wykańczasz zgodnie z własnym gustem. Co ważne, najczęściej możesz kupić również garaż lub miejsce postojowe, a coraz częściej do mieszkania przynależy już dwa takie miejsca. W czasie, gdy w większości rodzin jest samochód znaleźć miejsce na ogólnym parkingu po powrocie z pracy to spore wyzwanie. Nowe mieszkanie, to najczęściej również taras lub balkon – a brakuje ich bardzo często na rynku wtórnym. To również spore klatki schodowe ułatwiające wnoszenie mebli i coraz częściej winda. Więcej o zakupie mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym znajdziesz tu Finansowanie zakupu mieszkania kredytem hipotecznym

Co sprawia, że coraz popularniejszym kredytowaniem staje się kredyt gotówkowy?

Zmiana cen kredytu hipotecznego sprawiła, że wiosną 2022 roku coraz popularniejszy stał się kredyt gotówkowy. Przeznaczany jest on już nie tylko na cele konsumpcyjne, a również coraz częściej na cele mieszkaniowe. Zdarza się bowiem, że porównując 10 letni okres spłaty znajdziesz na rynku bankowym kredyt gotówkowy tańszy od mieszkaniowego. Powiem Ci, że zajmując się 23 lata finansowaniem bankowym nie pamiętam takich czasów. Co przemawia na korzyść kredytu gotówkowego:

  • szybkość wydawania decyzji przez bank – nawet w jeden dzień
  • brak zabezpieczenia hipotecznego
  • porównywalna cena z kredytem hipotecznym /gdy porównujemy 10 letni okres spłaty/
  • brak konieczności dokumentowania bankowi celu, na który chcesz przeznaczyć pieniądze
  • nie musisz do kredytu przystępować ze współmałżonkiem /w niektórych bankach są progi kwotowe, w niektórych nie ma ograniczeń/

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz sfinansować cel mieszkaniowy, to zawsze dobrze porównać oba kredyty. Zarówno kredyt hipoteczny, jak i gotówkowy. Dlaczego? Bo mimo wszystko najczęściej kredyt hipoteczny będzie dla Ciebie korzystniejszy.

Zainteresowałam Cię? Zachęcam do lektury moich pozostałych artykułów na www.annabialota.pl

Autor: Anna Białota