Dziś zapraszam Cię do lektury artykułu, który jest pierwszym z zaplanowanej przeze mnie serii „Kredyt hipoteczny w pigułce”. Kredyt hipoteczny, to bowiem najpopularniejszy sposób wspierający spełnienie przez wiele osób marzenia o swojej własnej, pierwszej lub kolejnej nieruchomości. Z dzisiejszego wpisu dowiesz się tego:
- czy trzeba być małżeństwem, by móc skorzystać z kredytu hipotecznego?
- czy są różnice w finansowaniu małżeństw i związków nieformalnych?
- czy do kredytu możesz przystąpić z rodzicami?
- czy do kredytu hipotecznego potrzebny jest testament?
- oraz tego z kim możesz przystąpić do kredytu?
A zatem, nie przedłużając wstępu – zachęcam Cię do lektury.
Kredyt hipoteczny – czy trzeba być małżeństwem?
Kredyt hipoteczny to często kredyt dla rodziny, bardzo często kredyt na zakup pierwszego mieszkania. Czy jest dostępny wyłącznie dla małżeństw? Zdecydowanie nie. Faktycznie, najczęściej wnioskodawcami o produkty hipoteczne są osoby pozostające w związku małżeńskim. Z roku na rok widać jednak tendencję wzrostu zainteresowania zakupem mieszkań – a co za tym idzie bankowym finansowaniem – przez osoby pozostające w związkach nieformalnych.
Czy są różnice w finansowaniu małżeństw i związków nieformalnych?
Z punktu widzenia produktu nie ma znaczenia czy o kredyt ubiega się małżeństwo, czy osoby pozostające w konkubinacie. Zarówno warunki cenowe, jak i inne warunki kredytowe są dokładnie takie same. Różnica może pojawić się na etapie zdolności kredytowej. Są banki, które dokładnie tak samo policzą Twoje możliwości finansowe bez względu na to czy pozostajesz w związku formalnym, czy też nie. Ważne jest, by tworzyć jedno wspólne gospodarstwo domowe mieszkając pod jednym adresem. Nadal są jednak banki, które pomimo wspólnego zamieszkania – jeśli nie pozostaje się w związku małżeńskim – przeliczą zdolność kredytową przyjmując dwa oddzielne gospodarstwa domowe. Sprawi to, że zdolność kredytowa w tych bankach będzie zdecydowanie niższa.
Czy do kredytu mogę przystąpić z rodzicem?
To pytanie zadają najczęściej młode osoby. Dość często kupując zwłaszcza pierwszą nieruchomość korzysta się ze wsparcia rodziców. W większości banków nie ma potrzeby, by rodzice byli właścicielami mieszkania. Wystarczy, że dzięki osiąganym przez siebie dochodom wzmocnią Twoją zdolność kredytową. Oznacza to, że jeśli w trakcie spłaty kredytu młodzi kredytobiorcy będą posiadali samodzielną zdolność do obsługi kredytu, to będzie można zawnioskować o zwolnienie rodziców z długu. W takim przypadku po ponownym, pozytywnym przeliczeniu zdolności kredytowej przez bank podpisywany jest aneks do umowy kredytowej.
Przystępując do kredytu z rodzicem dobrze jest zwrócić uwagę na maksymalny dostępny okres spłaty kredytu. Najczęściej pod uwagę brany jest wiek osoby najwięcej zarabiającej. Są banki, które ograniczą maksymalny termin spłaty od wieku najstarszej osoby przystępującej do kredytu. W takim przypadku wybierając bank, w którym chcesz pożyczyć pieniądze na wymarzoną nieruchomość dobrze jest zwrócić uwagę na to do jakiego maksymalnego wieku powinna nastąpić spłata kredytu. W wybranych bankach maksymalny wiek najstarszej osoby w dniu ostatecznej spłaty kredytu to obecnie 80 lat. Polecam Ci również ten wpis Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o kredycie hipotecznym?
Czy do kredytu hipotecznego wymagany jest testament?
Kupując nieruchomość i przystępując do kredytu – zwłaszcza będąc w związku nieformalnym – dobrze jest pamiętać o testamencie. Dobrze jest też pamiętać o tym, by zaciągając wspólnie kredyt – jeśli tylko jest taka możliwość – kupić nieruchomość w udziałach. Czemu to tak ważne? Bank skredytuje nieruchomość również w sytuacji, gdy właścicielem będzie tylko jeden z kredytobiorców, jednak mogą zdarzyć się sytuacje losowe, w których pozostanie się z kredytem i bez nieruchomości. Kiedy tak się może zdarzyć? Przede wszystkim w przypadku śmierci kredytobiorcy będącego właścicielem mieszkania. W takim przypadku nieruchomość odziedziczą rodzice lub inne osoby zgodnie z prawem spadkowym, a osoba będąca kredytobiorcą pozostanie bez nieruchomości i z bieżącą spłatą kredytu. Powyższe sprawia, że w sytuacji zakupu przez osoby żyjące w konkubinacie dobrze jest się wzajemnie zabezpieczyć i przygotować testament. Najlepiej jeśli testament spisany jest w obecności notariusza. Być może powiesz – testament nie ochroni przed roszczeniami o zachowek ustawowych spadkobierców. Dlatego idealnym rozwiązaniem, o którym warto pamiętać jest ubezpieczenie na życie. Decydując się na sumę ubezpieczenia dobrze jest wziąć pod uwagę kwotę udzielonego kredytu, dodatkowo wysokość ewentualnego zachowka oraz kwotę, która pozwoli Partnerowi odzyskać utraconą płynność finansową – najczęściej przyjmowane są w takiej sytuacji roczne dochody netto ubezpieczonego. Oczywiście idealnie jeśli ubezpieczeniem objęci są wszyscy kredytobiorcy.
Z kim mogę przystąpić do kredytu hipotecznego?
Do kredytu hipotecznego pozostając w związku małżeńskim należy przystąpić wspólnie. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy pozostajesz w rozdzielności majątkowej. Kredyt możesz zaciągnąć również wspólnie z partnerem, z którym tworzysz związek nieformalny. Możesz przystąpić z rodzicami, z rodzeństwem lub z inną osobą, która zechce wspomóc Cię w spełnieniu marzenia o własnej nieruchomości. Za każdym razem należy pamiętać, że jeśli współkredytobiorca pozostaje w związku małżeńskim – i nie posiada rozdzielności majątkowej – to do kredytu powinien przystąpić łącznie ze swoim współmałżonkiem.
Zainteresowałam Cię? Kolejna część artykułu już wkrótce! A tymczasem polecam Ci jeszcze jeden z moich artykułów Czego dowiesz się z księgi wieczystej?
Interesuje Cię tematyka finansowania nieruchomości? Zachęcam do lektury pozostałych artykułów na www.annabialota.pl