Anna Białota

Mieszkanie na kredyt – czy można je sprzedać? To jedno z częstych pytań, jakie słyszę od Osób planujących zakupić mieszkanie za pieniądze pochodzące z kredytu bankowego. Czemu? Bo coraz częściej zakup nieruchomości nie oznacza zakupu tej nieruchomości docelowej. Zainteresowałam Cię? Zatem, zachęcam do lektury dzisiejszego artykułu. O czym będzie? Dowiesz się lub przypomnisz sobie co to jest hipoteka, jak wygląda procedura sprzedaży mieszkania z kredytem, co powinna zawierać promesa banku oraz dla przypomnienia jakie dokumenty skompletować do kredytu na zakup mieszkania.

Co to jest hipoteka?

Hipoteka, to wpis w IV dziale księgi wieczystej. Najczęściej zabezpiecza kredyt hipoteczny właściciela nieruchomości. Co bardzo ważne, hipoteka jest związana z nieruchomością, a nie z właścicielem. Oznacza to, że jeśli kupisz mieszkanie obciążone aktywną hipoteką, to Twoje mieszkanie nadal będzie stanowiło zabezpieczenie kredytu Zbywcy. Czy hipoteka może zabezpieczać wyłącznie kredyt bankowy? Najczęściej tak i nie jest to przeszkodą do zakupu mieszkania za środki pochodzące z kredytu. Inaczej, gdy hipoteka wpisana jest na rzecz osoby prywatnej lub firmy. Większość banków nie skredytuje zakupu nieruchomości z tego typu obciążeniem.

Jak wygląda procedura sprzedaży mieszkania z kredytem?

Obecnie coraz częściej na rynek nieruchomościowy trafia mieszkanie obciążone kredytem bankowym. Procedura sprzedaży będzie minimalnie inna w zależności od tego, czy zakup przebiega za gotówkę, czy za pieniądze z kredytu hipotecznego. Przy sprzedaży gotówkowej wszystko zależy od ustaleń miedzy stronami. Jeśli pojawia się bank kredytujący otrzymasz pieniądze jednorazowo lub w transzach. Za każdym razem kwota niezbędna do zamknięcia kredytu będzie przekazana na konto kredytowe, a ewentualna nadwyżka na konto wskazane przez Ciebie |(jeśli, to Ty jesteś Zbywcą) w umowie notarialnej kupna – sprzedaży. Coraz więcej banków zechce kredyt uruchomić w transzach. Pierwsza transza w wysokości niezbędnej do całkowitej spłaty kredytu będzie przelana na konto techniczne. Po zamknięciu kredytu i złożeniu w Sądzie opłaconego wniosku o wykreślenie hipoteki bank uruchomi pozostałą kwotę kredytu na wskazane przez Ciebie konto. Jesteś Kupującym? Nabywasz mieszkanie obciążone hipoteką za gotówkę? Proponuję byś rozważył płatność w transzach. Pamiętasz? Aktywna hipoteka zostaje z mieszkaniem i nowym właścicielem. Ważne więc, by dopilnować, aby kredyt który zabezpiecza został spłacony, a hipoteka wykreślona.

Co powinna zawierać promesa banku?

Promesa, to dokument potwierdzający dokonanie czynności po spełnieniu określonych w niej warunków. W promesie banku, chodzi o zobowiązanie się banku do wydania zgody na wykreślenie hipoteki po całkowitej spłacie i zamknięciu kredytu. Ten dokument jest niezbędny jeśli nabywca będzie korzystał z kredytu bankowego. W zależności od banku kredytującego wymagana jest ona na różnych etapach procesu kredytowego. Powinna z niej wynikać przede wszystkim kwota udzielonego kredytu, data zawarcia i numer umowy kredytowej oraz aktualne zadłużenie wraz z numerem konta do całkowitej spłaty. Najczęściej wymagane jest, by kontem do spłaty było konto techniczne. Promesa powinna zawierać również zapis, iż po całkowitej spłacie zobowiązania bank wyda zgodę na wykreślenie hipoteki. Ważne! Niektóre banki wymagają jeszcze innych dodatkowych zapisów. Koniecznie dowiedz się jakie dane będą potrzebne, by nie było konieczności występować o dokument ponownie. Wiąże się to bowiem zarówno z dodatkowym czasem, jak i kosztami wydania dokumentu.

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania kredytu na zakup mieszkania na rynku wtórnym?

Jeśli planujesz zakup mieszkania za środki pochodzące z kredytu bankowego niezbędna będzie Ci umowa przedwstępna lub oświadczenie o nabywanej nieruchomości. Powinna z nich wynikać informacja o adresie nabywanej nieruchomości, cenie oraz terminie obowiązywania. Co ważne dokument powinien być podpisany przez obie strony. Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdź księgę wieczystą. Jakich dokumentów jeszcze potrzebujesz? Kosztorysu, jeśli chcesz sfinansować kredytem również remont mieszkania. Czasem, w zależności od sytuacji prawnej nieruchomości dodatkowych dokumentów np. promesy banku (jeśli w KW wpisana jest hipoteka), umowy darowizny (jeśli Zbywca nabył nieruchomość w drodze darowizny) lub dokumentów potwierdzających dziedziczenie lub spadek (w przypadku nabycia nieruchomości przez Zbywcę właśnie w formie dziedziczenia lub spadku).

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania kredytu na zakup mieszkania na rynku pierwotnym?

Rynek deweloperski zdecydowanie zdominował rynek mieszkaniowy ostatnich miesięcy. Jakie dokumenty są Ci potrzebne, gdy chcesz kupić mieszkanie na rynku pierwotnym? Dużo zależy od tego czy trwa budowa, czy mieszkanie jest oddane do użytkowania. Oba warianty znajdziesz poniżej 🙂

Mieszkanie w budowie: umowa rezerwacyjna wraz z prospektem informacyjnym i projektem umowy deweloperskiej lub umowa deweloperska z prospektem informacyjnym, pozwolenie na budowę, wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 miesiące (lub z adnotacją Dewelopera o aktualności danych), mapka ewidencyjna nie starsza niż 3 miesiące (lub z adnotacją Dewelopera o aktualności danych), rzut lokalu, pełnomocnictwo dla osoby podpisującej umowę ze strony Dewelopera (jeśli potrzeba), promesa banku (jeśli w KW wpisana jest hipoteka zabezpieczająca kredyt Dewelopera). Czasem dodatkowe dokumenty, w zależności od sytuacji prawnej nieruchomości i/lub Dewelopera.

Mieszkanie oddane do użytkowania: umowa przedwstępna, pozwolenie na budowę, pozwolenie na użytkowanie, wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 miesiące (lub z adnotacją dewelopera o aktualności danych), mapka ewidencyjna nie starsza niż 3 miesiące (lub z adnotacją Dewelopera o aktualności danych), rzut lokalu, pełnomocnictwo dla osoby podpisującej umowę ze strony Dewelopera (jeśli potrzeba), świadectwo energetyczne dla budynku, promesa banku (jeśli w KW wpisana jest hipoteka zabezpieczająca kredyt Dewelopera). Czasem dodatkowe dokumenty, w zależności od sytuacji prawnej nieruchomości i/lub Dewelopera.

Zainteresowałam Cię? Zachęcam do lektury pozostałych artykułów na stronie www.annabialota.pl oraz do współpracy! Chętnie pomogę Ci w wyborze banku, oferty i przeprowadzeniu przez proces kredytowy.

Autor artykułu: Anna Białota