Hipoteka stanowi przede wszystkim formę zabezpieczenia kredytów hipotecznych. Spotykana jest również jako zabezpieczenie zobowiązań prywatnych. Czy należy jej się bać? O tym, dowiesz się z dzisiejszego wpisu.
Co to jest hipoteka?
Zgodnie z definicją prawną, hipoteka – to prawo ustanowione na nieruchomości, które pozwala wierzycielowi dochodzić zaspokojenia swojej wierzytelności z tej nieruchomości. Co ważne! bez względu na to, kto jest jej właścicielem. Można zatem powiedzieć, że jest formą zabezpieczenia długu, w której to właśnie nieruchomość stanowi gwarancję spłaty zobowiązania.
Gdzie sprawdzić, czy nieruchomość jest obciążona hipoteką?
Kluczowe informacje o nieruchomości sprawdzisz w księdze wieczystej. Wystarczy, że znasz jej numer i możesz to zrobić samodzielnie, korzystając ze strony internetowej. Księga wieczysta ma cztery działy. Właśnie IV ostatni dział dotyczy hipotek. Kupując nieruchomość zwróć uwagę nie tylko na wpis hipoteki, ale również na ewentualne wzmianki. Czego one mogą dotyczyć? Głównie hipoteki oczekującej na wpis lub złożonego wniosku o wykreślenie hipoteki.
Czy hipoteka jest przeszkodą do zakupu lub sprzedaży nieruchomości?
Nie, hipoteka najczęściej nie jest przeszkodą ani do zakupu, ani do sprzedaży nieruchomości. Trzeba jednak pamiętać o kilku szczegółach. Przede wszystkim o dopilnowaniu, by zobowiązanie, które zabezpiecza hipoteka zostało spłacone. Dlaczego? Bo hipoteka obciążą nieruchomość, bez względu na właściciela. Co to oznacza? Dopilnuj, by zbywca przed przystąpieniem do aktu notarialnego kupna / sprzedaży przedstawił Ci promesę banku, z której będzie wynikać aktualne zadłużenie, numer konta technicznego do spłaty kredytu oraz potwierdzenie banku, że wyda zgodę na wykreślenie hipoteki po całkowitej spłacie kredytu. Dlaczego konto techniczne? Bo jest to konto przeznaczone do całkowitej spłaty kredytu. Wpłacając na nie pieniądze masz pewność, że zbywca nie przeznaczy wpłaconych przez Ciebie pieniędzy na inny cel. Co jeszcze ważne? Warto podzielić płatność na transze. Pierwszą przekazujesz na poczet całkowitej spłaty zobowiązania, które zabezpiecza hipoteka. Drugą dopiero po całkowitej spłacie kredytu i wydanej przez bank zgodzie na wykreślenie hipoteki. Wtedy masz pewność, że nabyta przez Ciebie nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia kredytu innej osoby.
Jakie są rodzaje hipotek?
Hipoteka, to oczywiście bardzo ogólne hasło. Możemy bowiem mówić głównie o hipotece: umownej, przymusowej, łącznej i odwróconej. Co ważne mogą być wpisane na rzecz banku, innej firmy lub osoby prywatnej. Najczęściej mamy do czynienia z wpisem hipoteki umownej lub łącznej wpisanej na rzecz banku, czyli na zabezpieczenie kredytu. Tego wpisu nie należy się obawiać. Ważne jednak, by dopilnować, by zobowiązanie, które zabezpiecza kredyt zostało spłacone. Inaczej jest w przypadku hipoteki przymusowej. Ona najczęściej wpisana jest na rzecz zaległości w spłacie kredytów, podatków lub innych zobowiązań. Tu bądź bardzo ostrożny. A co w przypadku hipoteki na rzecz osoby prywatnej? Cóż, zdarza się rzadko. Najczęściej też taki wpis hipoteki jest przeszkodą w zakupie jej za środki pochodzące z kredytu bankowego.
Czy powinieneś bać się kredytu zabezpieczonego hipoteką?
Nie ma takiej potrzeby. Hipoteka, to wyłącznie wpis zabezpieczenia w dziale IV księgi wieczystej. Nieruchomość nadal stanowi Twoją własność. Po całkowitej spłacie kredytu, bank wyda Ci zgodę na wykreślenie hipoteki. A co jeśli nie spłacasz swoich zobowiązań? Wówczas nawet, jeśli jest to zobowiązanie z tytułu kredytu gotówkowego (bez hipotecznego zabezpieczenia) komornik może zająć Twoją nieruchomość i wystawić ją na licytację! Pamiętaj również, że przy większych kwotach kredyty hipoteczne są najczęściej tańsze niż kredyty gotówkowe. Mają dłuższe termin spłaty i są niżej oprocentowane. A co ważne odsetki płacisz bankowi wyłącznie za czas korzystania z kredytu, zatem zawsze możesz oddać swój kredyt wcześniej, niż to wynika z umowy kredytowej.
Autor artykułu: Anna Białota
Zdjęcie pochodzi ze strony pixabay.com