Dzień dobry, miło mi Cię gościć na stronie www.annabialota.pl. Tematem dzisiejszego wpisu jest finansowanie naprzemienne. Powiem Ci czym jest i kiedy możesz je zastosować. Będzie oczywiście również o korzyściach, jakie się z nim dla Ciebie wiążą.
Co to jest finansowanie naprzemienne?
Finansowanie naprzemienne, to jedna z form finansowania zakupu lub budowy nieruchomości. Polega na naprzemiennym angażowaniu Twoich własnych i tych pochodzących z kredytu hipotecznego środków finansowych. Może być stosowane przy budowie domu systemem gospodarczym oraz przy zakupach na rynku pierwotnym (dotyczy nieruchomości w trakcie budowy).
Czy finansowanie naprzemienne dostępne jest w każdym banku?
Niestety nie. Tego typu finansowanie jest dostępne tylko w wybranych bankach. Co ważne, większość z nich dopuszcza wykorzystanie tej formy finansowania zarówno przy budowie indywidualnej, jak i przy deweloperach. Jednak niektóre pozwolą Ci w ten sposób sfinansować wyłącznie budowę domu systemem gospodarczym. Tu znajdziesz informacje na temat kredytu przeznaczonego właśnie na ten cel Kredytowanie budowy domu jednorodzinnego
W jaki sposób następuje finansowanie budowy lub zakupu od dewelopera przy finansowaniu naprzemiennym?
Przy kredytowaniu naprzemiennym, jako pierwsze są angażowane Twoje środki własne. W zależności od banku, jest to co najmniej 10 lub 20% kosztów inwestycji. W drugiej kolejności mogą być częściowo uruchomione środki z kredytu bankowego. Częściowo, bo każdy z banków wymaga, by przed uruchomieniem ostatniej transzy kredytu zaangażować całość środków własnych. Jak to wygląda w praktyce? Jeśli przedmiotem kredytu jest budowa indywidualna, bank uruchomi ostatnią transzę kredytu dopiero po zaangażowaniu w budowę całości Twoich środków własnych. Podobnie w przypadku budowy na rynku pierwotnym, ostatnia transza płatna do dewelopera jest przekazywana z kredytu. Oznacza to, że przed wypłatą ostatniej transzy kredytu należy zaangażować całość własnych środków finansowych przeznaczonych właśnie na ten cel.
Kiedy bank zgodzi się na finansowanie naprzemienne?
Przede wszystkim dopiero po udokumentowaniu przez Ciebie, że jesteś w posiadaniu całości środków własnych niezbędnych do sfinansowania budowy indywidualnej lub tej nabywanej na rynku pierwotnym. Oczywiście, całości wraz z tymi środkami pochodzącymi z kredytu, o który wnioskujesz. Twoje środki własne mogą znajdować się na rachunku oszczędnościowym, lokacie lub być zamrożone w innej nieruchomości, którą planujesz sprzedać. Co do innej nieruchomości wymogi banków są różne. Niektóre będą potrzebowały wyłącznie dokumentu potwierdzającego, że jesteś właścicielem nieruchomości, którą planujesz sprzedać (najczęściej wystarczy numer księgi wieczystej KW). Są jednak takie banki, które potrzebują umowy przedwstępnej sprzedaży takiej nieruchomości lub umowy zawartej z biurem nieruchomości na jej sprzedaż, lub wyceny rzeczoznawcy majątkowego. Tym samym, by „matematycznie zamknąć” inwestycję mogą przyjąć od 70 do 100% wartości nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży.
Jakie są korzyści związane z finansowaniem naprzemiennym?
Główna korzyść dla Ciebie, to przede wszystkim oszczędności, które się z tym wiążą. Posiadając środki na lokatach nie ma potrzeby byś je zrywał przed terminem obowiązywania. Dzięki temu otrzymasz całość zarobionych odsetek, na które się z bankiem umówiłeś. Podobnie z nieruchomością. Nadal możesz korzystać z obecnego mieszkania lub domu i sprzedać go dopiero tuż przed samą przeprowadzką do nowej nieruchomości. Dzięki temu zaoszczędzisz na kosztach ewentualnego wynajmu innego mieszkania / domu. Zaoszczędzisz również na odsetkach od nowego kredytu, bo zawnioskujesz wyłącznie o kwotę, jaka biorąc pod uwagę Twoje oszczędności i nieruchomości przeznaczone do sprzedaży jest Ci faktycznie niezbędna.
Zainteresowałam Cię? Zachęcam do lektury moich pozostałych artykułów w temacie finansowania nieruchomości na www.annabialota.pl oraz zapraszam do współpracy!
Autor artykułu: Anna Białota
Zdęcie pochodzi ze strony: pixabay.com