Anna Białota

Koniec roku, to zdecydowanie czas podsumowań. Również w branży finansowej. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jak wyglądało finansowanie nieruchomości i dowolnego celu w 2023 roku. Czy, to tylko Bezpieczny Kredyt 2%? Zdecydowanie nie. To również standardowe kredyty hipoteczne głównie na budowę domu, kredyty firmowe oraz finansowanie gotówkowe na dowolny cel. Zainteresowałam Cię? Zatem zachęcam do lektury.

Na co najchętniej przeznaczano bankowe pieniądze w mijającym roku?

Odpowiadając, dobrze jest podzielić rok na pierwsze i drugie półrocze. Dlaczego? Pierwsze miesiące mijającego roku, to wśród moich Klientów były głównie budowy domów oraz zakupy na rynku wtórnym. Od lipca prym zdecydowanie wiedzie rynek pierwotny. Już dawno tak sporo moich Klientów nie wybierało nieruchomości właśnie na rynku pierwotnym. Co ciekawe, na bieżąco pojawiały się nowe dostępne nieruchomości. Zdecydowanie skrócił się również czas decyzyjny Klientów. Często od pierwszej rozmowy o kredycie do złożenia wniosku mijało maksymalnie kilka dni. Wcześniej to bywały tygodnie, miesiące a nawet lata zanim przyszły Kredytobiorca „dojrzał” do decyzji o zakupie i kredycie. Rok 2023, to również kredyty gotówkowe. Moi Klienci przeznaczali je najczęściej na „domknięcie” inwestycji nieruchomościowej. Mijający rok, to również wzrost zainteresowania kredytami firmowymi i kredytami dla rolnictwa. Tu mowa zarówno o finansowaniu hipotecznym, jak i gotówkowym. A zatem 2023 rok, to nie tylko BK2 (Bezpieczny Kredyt 2%). Chociaż od lipca 2023 jest zdecydowanie produktem wiodącym.

Kto najczęściej wnioskuje o BK2?

Zanim odpowiem, jak to wygląda wśród moich Klientów słów kilka o samym kredycie. Jest to finansowanie na pierwszą nieruchomość dla osoby, która nie ukończyła 45 roku życia. Może być udzielony małżeństwu, osobie samotnie wychowującej dziecko i osobie samotnej. W przypadku małżeństw i osób posiadających co najmniej jedno dziecko maksymalna kwota finansowania nie może przekroczyć 600 tysięcy złotych. W przypadku singla jest to 500 tysięcy złotych. W obu przypadkach maksymalny wkład własny to 200 tysięcy złotych. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy chcesz przeznaczyć kredyt na budowę domu i wartość działki przekracza 200 tysięcy złotych, tu maksymalny koszt inwestycji, to nie więcej niż 1 milion złotych. Być może zapytasz, a co z do kończeniem budowy? Cóż, jeśli rozpocząłeś budowę przez lipcem 2023 za gotówkę, maksymalnie możesz uzyskać 150 tysięcy złotych (małżeństwo lub osoby wychowujące co najmniej 1 dziecko) lub 100 tysięcy złotych jako singiel.

Pytanie brzmiało, kto najczęściej wnioskuje o BK2. Wśród moich Klientów, to zdecydowanie bardzo młode osoby.

Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o kredycie?

Pierwsza rozmowa o przyszłej nieruchomości i jej finansowaniu jest bardzo ważna. Aby wykorzystać ją efektywnie, warto się do niej przygotować. Ze swojej strony koniecznie zrób listę pytań do eksperta, nawet tych, które wydają Ci się błahe. Kredyt, to ważne przedsięwzięcie i zanim zdecydujesz się na zakup/budowę i bankowe finansowanie, dobrze byś rozwiał wszelkie swoje wątpliwości. Na pierwszej rozmowie ekspert przeliczy Twoją zdolność kredytową, omówi z Tobą ścieżkę rozpatrywania wniosku kredytowego, powie jakie dokumenty będą potrzebne oraz do czego będzie zobowiązywała Cię umowa kredytowa. To przede wszystkim terminowa spłata kredytu. A jednak nie tylko, bo to również zobowiązania dotyczące ewentualnych dodatkowych produktów, hipoteki, ubezpieczenia nieruchomości oraz być może inne zawarte w umowie kredytowej. Więcej na ten temat przeczytasz w jednym z moich pierwszych artykułów Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o kredycie hipotecznym?

Dlaczego kredyt gotówkowy czasem jest dobrym rozwiązaniem przy finansowaniu zakupu lub budowy nieruchomości?

Najczęściej na ten właśnie cel decydujesz się skorzystać z kredytu gotówkowego, gdy „domykasz” swoją inwestycję. Mowa głównie o kwotach do 150 tysięcy złotych. W takich sytuacjach dość często Klienci decydują się na finansowanie gotówkowe, gdyż jest przede wszystkim szybciej dostępne – czas oczekiwania to często 1-3 dni. Nie wymaga również dokumentowania celu. Oznacza to, że omijasz całą „papierologię” związaną z zakupem lub budową. Kredyt możesz podobnie, jak w przypadku hipoteki spłacić wcześniej, a odsetki liczone są wyłącznie za faktyczny czas korzystania z kredytu. Czy jednak zawsze w takiej sytuacji Klienci decydują się na finansowanie gotówkowe? Zdecydowanie nie. Zdarza się, że nawet kwoty poniżej 100 tysięcy złotych finansowane są kredytem hipotecznym. Co przemawia za takim rozwiązaniem? Najczęściej długi okres kredytowania. Przy rozłożeniu kredytowania na 25, 30 lub 35 lat rata będzie zdecydowanie niższym obciążeniem domowego budżetu, a kredyt przecież zawsze możesz spłacić wcześniej. I co ważne, również w przypadku kredytu hipotecznego odsetki są liczone wyłącznie za faktyczny czas korzystania z kredytu.

Co widać na horyzoncie finansowym najbliższych miesięcy?

Na ten moment zdecydowanie widać planowane budowy domów. Tak to już bowiem bywa, że zimowe miesiące sprzyjają kompletowaniu dokumentów i składaniu wniosków kredytowych właśnie na ten cel. Co potrzebujesz przygotować, by ubiegać się o kredyt? Przede wszystkim dokumenty potwierdzające żródło i wysokość dochodu (o tym już wkrótce, w kolejnym artykule) oraz te dokumentujące cel budowlany:

  1. pozwolenie na budowę
  2. mapkę ewidencyjną nie starszą niż 3 m-ce
  3. wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 m-ce
  4. projekt
  5. dziennik budowy
  6. wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
  7. kosztorys
  8. umowę darowizny – jeśli działkę, na której realizowana jest budowa nabyłeś w drodze darowizny
  9. czasem inne dokumenty – w zależności od sytuacji prawnej nieruchomości.

Zainteresowałam Cię? Zachęcam do lektury pozostałych artykułów na stronie www.annabialota.pl oraz zapraszam do współpracy. Chętnie pomogę Ci w wyborze banku, oferty i przeprowadzeniu przez proces kredytowy.

Autor: Anna Białota