Zakup wymarzonego mieszkania jest bardzo często powiązany z kredytem hipotecznym. Od czego zacząć? O tym właśnie będzie dzisiejszy artykuł. Najczęściej zaczyna się od myśli o nowym, własnym lub większym mieszkaniu. Z czasem myśl zamienia się w marzenie – a z czasem w cel, który chcesz zrealizować. Pierwsze kroki warto wówczas pokierować do eksperta kredytowego, w celu przeliczenia zdolności kredytowej. O co zapyta Cię ekspert oraz czemu to tak ważne dowiesz się z mojego wcześniejszego wpisu Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o kredycie hipotecznym? – Anna Białota – Kredyty hipoteczne, gotówkowe, ubezpieczenia
Czemu to tak ważne? Bo wybierając swoje wymarzone lokum życiowe dobrze jest wiedzieć, że Cię na nie stać. Oglądasz wówczas te mieszkania i wybierasz dokładnie te, na zakup których możesz sobie z pomocą banku pozwolić.
I właśnie kolejny krok to poszukiwanie idealnej nieruchomości. Mówi się, że trzy najważniejsze aspekty mające wpływ na wybór nieruchomości to lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. Co jeszcze? Najczęściej metraż, piętro, bliskość ważnych dla Ciebie instytucji. Często jest to szkoła, przedszkole, przychodnia, sklepy, szpital, kościół.
A co dla Ciebie jest ważne?
Na co Ty zwracasz szczególną uwagę decydując się na wybór wymarzonego mieszkania?
Znalazłeś mieszkanie? Idealnie! Teraz, jeśli w sfinansowaniu zakupu ma Ci pomóc kredyt bankowy – kolejny krok to złożenie wniosku. Zapewne podczas pierwszego spotkania ekspert kredytowy przekazał Ci wykaz dokumentów, które będą Ci potrzebne. Dla przypomnienia znajdziesz je poniżej.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania na rynku wtórnym będziesz potrzebować:
- umowy przedwstępnej lub oświadczenia dotyczącego nabywanej nieruchomości
- numeru księgi wieczystej
- w przypadku braku księgi wieczystej, potrzebne Ci będzie zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzające komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jaka jest jego powierzchnia użytkowa, że brak jest KW i brak przeszkód do jej założenia oraz numer księgi macierzystej
- w przypadku wpisanej hipoteki w dziale IV KW – będziesz potrzebować zaświadczenia z banku na rzecz, którego widnieje wpis potwierdzającego wysokość aktualnego zadłużenia, numer konta do spłaty oraz informację, że bank zwolni hipotekę po całkowitej spłacie zadłużenia. Niektóre banki dodatkowo potrzebują informacji, że brak jest innych wierzytelności stanowiących zabezpieczenie na danej nieruchomości
- kosztorys, jeśli chcesz sfinansować kredytem również remont.
Jeśli zdecydowałeś się na zakup mieszkania na rynku pierwotnym będziesz potrzebować:
- umowy rezerwacyjnej z prospektem informacyjnym i projektem umowy deweloperskiej lub
- umowę deweloperską wraz z prospektem informacyjnym
- pozwolenie na budowę
- wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 miesiące lub z adnotacją dewelopera o aktualności danych
- mapkę ewidencyjną nie starszą niż 3 miesiące lub z adnotacją dewelopera o aktualności danych
- pełnomocnictwo dla osoby podpisującej umowę ze strony dewelopera – jeśli jest taka potrzeba
- kosztorys – jeśli chcesz sfinansować kredytem również wykończenie nieruchomości
- pozwolenie na użytkowanie – jeśli nieruchomość, którą kupujesz jest już oddana do użytkowania
Do dokumentów, o których mowa powyżej należy dołączyć również te potwierdzające źródło i wysokość otrzymywanych dochodów.
Złożyłeś wniosek kredytowy? Teraz czas na decyzję kredytową. W zależności od banku poczekasz na nią od 2 tygodni do nawet 2 miesięcy. Jaki jest kolejny krok? Podpisanie umowy kredytowej i uruchomienie kredytu.
Jeśli kupiłeś mieszkanie na rynku wtórnym, Twój kredyt uruchomiony jest najczęściej jednorazowo po dostarczeniu umowy notarialnej kupna – sprzedaży, udokumentowaniu wpłaty środków własnych oraz przedłożeniu opłaconej polisy ubezpieczenia mieszkania od ognia i innych żywiołów.
Jeśli kupiłeś mieszkanie w budowie, na rynku pierwotnym, to uruchamiany on jest najczęściej w transzach. Do czasu zakończenia budowy spłacasz wtedy wyłącznie odsetki od uruchomionych kwot. Raty kapitałowo – odsetkowe będą od Ciebie wymagane przez bank dopiero po zakończeniu budowy.
Przy zakupie mieszkania, dzięki pomocy środków finansowych pochodzących z kredytu bankowego ważne są również zobowiązania wobec banku wynikające z zawartej umowy kredytowej.
Przy zakupie na rynku wtórnym najczęściej jest to:
- dostarczenie odpisu z KW potwierdzającego prawomocny wpis hipoteki na rzecz banku, który udzielił Ci finansowego wsparcia kredytem
- konieczność corocznego dostarczania opłaconej polisy ubezpieczeniowej mieszkania od ognia i innych żywiołów.
Przy zakupie na rynku pierwotnym najczęściej będziesz zobowiązany do dostarczenia do banku:
- aktu notarialnego nabycia kredytowanej nieruchomości
- opłaconej polisy ubezpieczenia kredytowanej nieruchomosci od ognia i innych żywiołów
- odpisu z KW założonej dla kredytowanego mieszkania wraz z prawomocnym wpisem hipoteki na rzecz banku, który udzielił Ci finansowego wsparcia.
Planujesz zakup mieszkania i potrzebujesz finansowego wsparcia kredytem bankowym? Zapraszam do współpracy! Pomogę Ci w wyborze banku, oferty i przeprowadzeniu przez proces kredytowy.