Dziś zachęcam Cię do lektury kolejnego artykułu z serii „Kredyt hipoteczny w pigułce”.
Coraz częściej zdarza się, że chcesz kupić nieruchomość obciążoną kredytem. Czy zatem wpis hipoteki jest przeszkodą do zakupu? Zdecydowanie nie. A czy jest przeszkodą do skorzystania z bankowego finansowania? Banki bardzo często kredytują tego typu nieruchomości. Ważne jednak, by był to wpis na rzecz banku w celu zabezpieczenia kredytu Zbywcy. Jeśli bowiem w KW wpisana jest hipoteka przymusowa, hipoteka na rzecz osoby prywatnej lub firmy, to tego typu nieruchomość najczęściej nie może być przedmiotem kredytu hipotecznego, ani jego zabezpieczeniem.
Czy szukasz mieszkania / domu z rynku wtórnego?
No właśnie, jeśli szukasz mieszkania / domu z rynku wtórnego najczęściej ma ono już założoną księgę wieczystą. Każdy jej dział jest ważny i każdy należy przeanalizować. Informację o obciążeniu hipoteką znajdziesz w dziale IV. Pierwszym dokumentem o jaki należy poprosić Zbywcę jest aktualna informacja o zadłużeniu. To właśnie z niej dowiesz się, czy kwota ciążącego na mieszkaniu długu nie przekracza jego wartości. Czy może się tak zdarzyć? Tak, rzadko – a jednak może być taka sytuacja. Więcej w tym temacie przeczytasz tu Czego dowiesz się z księgi wieczystej?
Kiedy potrzebna jest promesa?
Finansując zakup kredytem bankowym niezbędne będzie dołączenie promesy banku. To z niej powinno wynikać aktualne zadłużenie, numer konta do spłaty oraz informacja, że bank zwolni hipotekę po całkowitej spłacie zadłużenia. Niektóre banki chcą, by w zaświadczeniu znalazła się też informacja, że nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia żadnych innych zobowiązań wobec banku. O finansowaniu zakupu nieruchomości na rynku wtórnym przeczytasz tu Jak krok po kroku wygląda zakup mieszkania na rynku wtórnym?
Jak będzie wyglądało uruchomienie kredytu?
To zależy. Najczęściej od decyzji banku, czasem od ustaleń pomiędzy stroną kupującą i sprzedającą. Może się zdarzyć, że kredyt wypłacany jest w transzach. Pierwsza jest przekazywana na konto służące do obsługi kredytu. Po całkowitej spłacie zadłużenia, bank Zbywcy wydaje zgodę na wykreślenie hipoteki. Po udokumentowaniu złożenia opłaconego wniosku o wykreślenie hipoteki w Sądzie, bank Kupującego uruchamia kolejną transzę kredytu na konto wskazane przez Sprzedającego. Czasem może się zdarzyć, iż kolejna transza finansowania uruchamiana jest dopiero po otrzymaniu z wydziału ksiąg wieczystych zawiadomienia potwierdzającego wykreślenie obciążenia hipotecznego.
Kolejna możliwość to uruchomienie kredytu jednorazowo, ale w dwóch przelewach. Pierwsza część kredytu jest przekazywana na poczet całkowitej spłaty zadłużenia, druga na wskazane przez Sprzedającego konto. W umowie kredytowej znajdzie się wtedy zapis zobowiązujący do dostarczenia w określonym terminie odpisu z księgi wieczystej potwierdzającego wykreślenie spłacanej hipoteki. Polecam Ci również ten wpis Jak krok po kroku wygląda zakup mieszkania na rynku wtórnym?
Jak wygląda zakup mieszkania za gotówkę?
To w jaki sposób będzie wyglądało rozliczenie pomiędzy Stronami zależy od indywidualnych ustaleń. Proponuję zawsze poprosić o promesę dotyczącą aktualnego zadłużenia wraz numerem konta do spłaty i informacją, że bank zwolni hipotekę po całkowitej spłacie kredytu. Idealnie gdyby udało Ci się wynegocjować płatność w transzach, co najmniej płatną w drugiej racie po potwierdzeniu, że Sprzedający spłacił kredyt, otrzymał ze swojego banku zgodę na wykreślenie hipoteki oraz opłacił i złożył wniosek o wykreślenie długu hipotecznego w Sądzie.
Jak skredytować zakup mieszkania / domu z rynku pierwotnego?
Nieruchomości z rynku pierwotnego, bez względu na etap zaawansowania budowy również mogą posiadać obciążenie hipoteczne. Dotyczy ono najczęściej macierzystej księgi wieczystej i kredytu inwestycyjnego lub obrotowego zaciągniętego przez Dewelopera, lub Spółdzielnię Mieszkaniową. Dzieje się tak w przypadku, gdy Inwestor wspomaga się finansowaniem bankowym przy budowie nieruchomości. Czy taka nieruchomość może być przedmiotem naszego zakupu? Tak, jak najbardziej.
Bez względu na to czy kupujesz mieszkanie / dom za gotówkę, czy posiłkując się wspomaganiem bankowym Deweloper ma obowiązek przed podpisaniem z Tobą umowy deweloperskiej dostarczyć Ci promesę banku na bezobciążeniowe wydzielenie Twojej przyszłej nieruchomości do nowej księgi wieczystej. Oznacza to, że nowa księga wieczysta zostanie założona dla Twojej nieruchomości bez przenoszenia hipoteki widniejącej w księdze macierzystej. Może się jednak zdarzyć, że znajdzie się tam hipoteka stanowiąca zabezpieczenie uzyskanego przez Ciebie kredytu na jej zakup.
Kupujesz mieszkanie korzystając z kredytu bankowego? Obawiasz się czy będziesz je mógł sprzedać przed całkowitą spłata kredytu? Tak jak najbardziej, będziesz mógł je zbyć przed całkowitą spłatą zobowiązania! Czytając powyższy artykuł postaw się wówczas w charakterze Zbywcy nieruchomości na rynku wtórnym.
Zainteresowałam Cię? Zachęcam do lektury pozostałych artykułów na www.annabialota.pl
A już niebawem kolejny artykuł z serii „Kredyt hipoteczny w pigułce”.