Przychodzi w życiu taki czas, gdy pojawia się marzenie o własnym, nowym lub większym domu/ mieszkaniu. Bardzo często to marzenie ma spore szanse się spełnić – potrzeba mu tylko finansowego wsparcia kredytem bankowym. Pierwszym krokiem jest wtedy najczęściej spotkanie z ekspertem kredytowym.
W czym pomoże Ci ekspert kredytowy?
- wyliczy Twoją maksymalną zdolność kredytową
- przygotuje najkorzystniejsze dla Ciebie oferty kredytowe
- wskaże dokumenty niezbędne do złożenia wniosku kredytowego oraz pomoże w ich wypełnieniu
- przekaże Twój wniosek/ wnioski do banku
- będzie na bieżące koordynował proces analizy wniosku w banku, zadba by wszystko było na czas i zgodnie z Twoimi oczekiwaniami
- omówi z Tobą przygotowaną przez bank umowę kredytową
- zarezerwuje dogodny dla Ciebie termin podpisania umowy
- jeśli jest taka potrzeba pomoże w wyborze notariusza i umówieniu terminu podpisania umowy notarialnej
- pomoże w skompletowaniu dokumentów do uruchomienia kredytu
- jest do Twojej dyspozycji na każdym etapie spłaty kredytu /często pojawiają się pytania dotyczące spłaty kredyty, dokumentów wymaganych przez bank/
- ważne! Ekspert nie pobierze od Ciebie opłat za swoją pracę. Wynagrodzenie eksperta kredytowego to koszt banku. Nie podraża ono Twojego kredytu! – jest to bowiem koszt banku, a nie Klienta.
O co zapyta Cię ekspert kredytowy podczas pierwszego spotkania?
Pierwsze spotkanie dotyczy najczęściej wyliczenia Twojej maksymalnej zdolności kredytowej. Wiedząc na jaką kwotę kredytu – w oczach banku – Cię stać, będziesz mógł zająć się szukaniem wymarzonej nieruchomości.
A zatem, o co zapyta Cię ekspert kredytowy na pierwszym spotkaniu?
- Jaka kwota pieniędzy jest Ci potrzebna do zakupu wymarzonego domu/ mieszkania/ działki?
- Jakim wkładem własnym dysponujesz (obecnie minimalny wymagany przez bank to 10%)
- O rok urodzenia osób przystępujących do kredytu (maksymalny okres kredytowania uzależniony jest od wieku potencjalnych kredytobiorców)
- O to, czy pozostajesz w związku małżeńskim (osoby pozostające w związku małżeńskim przystępują do kredytu wspólnie, wyjątkiem jest rozdzielność majątkowa)
- Ile masz na utrzymaniu osób nie posiadających własnych dochodów (najczęściej mowa tu o małoletnich i/ lub uczących się dzieciach)
- Czy spłacasz Ty lub inna z osób mających przystąpić do kredytu zobowiązania finansowe. Jeśli tak, to zapyta Cię o wysokość spłacanych rat, wysokość przyznanych limitów kredytów odnawialnych oraz kart kredytowych. Zapyta Cię również o walutę spłacanych zobowiązań.
- Ekspert zada Ci pytanie dotyczące źródła dochodu. Jeśli jest to umowa o pracę, ważne jest czy jest ona na czas nieokreślony, czy jest to umowa czasowa. Ile wynosi miesięczny dochód netto (najczęściej średnia z 3 i 6 miesięcy). Prowadzisz działalność gospodarczą? Zapewne padnie pytanie o okres jej prowadzenia oraz sposób rozliczenia z Urzędem Skarbowym.
- Jaka wysokość raty kredytowej nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla Twojego budżetu domowego?
Czy te pytania zadawane są z ciekawości? Zdecydowanie nie! Dzięki odpowiedziom, które udzielisz można przeliczyć Twoją maksymalną zdolność kredytową. Oznacza to, że będziesz wiedział na zakup jakiej nieruchomości Cię stać. Teraz pozostaje już tylko znaleźć idealną działkę/ mieszkanie/ dom, rozpocząć procedurę kredytową – a potem cieszyć się swoją własną nieruchomością.
Zapraszam Cię do lektury moich kolejnych artykułów i zapraszam do współpracy!