Kiedy jest najlepszy czas na zakup nieruchomości? Właśnie teraz jest najlepszy czas. Dlaczego? Bo jeśli już o tym myślisz, to zapewne potrzebujesz, chcesz lub możesz kupić mieszkanie lub dom. Taka inwestycja to najczęściej efekt twoich marzeń. A jak to mawiał Walt Disney „marzenia są właśnie po to, by je spełniać”. Być może się ze mną nie zgodzisz, powiesz, że mieszkania drożeją i ta bańka kiedyś pęknie. I to oznacza tylko jedno, że to nie jest twój czas na inwestycje nieruchomościowe. Bo mieszkania drożeją od zawsze, nawet jeśli na chwilę przystopują lub minimalnie spadną, to tylko po to by znów poszybować w górę. Ceny materiałów budowlanych ciągle rosną i popyt na nieruchomości wciąż rośnie, nie ma zatem powodu, by ceny nieruchomości w najbliższej przyszłości miały spaść.
Bo mieszkanie lub dom, to marzenie.
To cel, do którego ludzie dążyli, dążą i będą dążyć. Można nie pojechać na wakacje, nie kupić nowej sukienki, nie zainwestować w samochód. Chętni na nieruchomość znajdą się zawsze. Minęły już bowiem czasy, gdy w dwóch pokojach mieszkały trzy pokoleniowe rodziny. Obecnie wielu stara się jak najwcześniej usamodzielnić. Często na początek wynajmując mieszkanie. Czy to dobry pomysł? To zależy dla kogo:) Dla właściciela jak najbardziej. Jeśli jednak to ty jesteś wynajmującym zdecydowanie lepiej zainwestować w swoje własne mieszkanie. Nawet niewielkie, a jednak własne. Jakież jest zdziwienie moich klientów, gdy rata kredytu okazuje się sporo niższa niż miesięczny koszt wynajmu. Oprócz niższej raty zyskują własność, swoje miejsce na ziemi. I niezależność. I swobodę. Pamiętam, jak wiele lat temu po podpisaniu umowy kredytowej jedna z Pań radośnie powiedziała „w końcu będę mieć duże lustro na ścianie”. Tak właśnie, w wynajmowanym mieszkaniu nie mogli nic zmienić w wystroju.
A co jeśli będę potrzebować sprzedać nieruchomość?
To jedno z pytań, które słyszę od moich klientów. To nie jest żadna przeszkoda. Dokładnie tak samo jak w przypadku zakupu mieszkania z hipoteką. Takie sytuacje zdarzają się dość często. Na rynku nieruchomościowym sporo mieszkań i domów w dziale IV księgi wieczystej zawiera wpis hipoteki. Takie mieszkanie dokładnie tak samo się sprzedaje, jak to bez obciążenia hipotecznego. Jaka jest różnica? Wyłącznie w dokumentacji jaką trzeba zgromadzić. Jeśli sprzedajesz nieruchomość z wpisem hipotecznym zbywca poprosi Cię o udokumentowanie aktualnego zadłużenia. Na etapie wstępnych rozmów wystarczy Ci aktualny harmonogram spłaty kredytu. Do kolejnego etapu oraz do notariusza będzie Ci potrzebne zaświadczenie z banku, który udzielił Ci kredytu. Co powinno zawierać? Przede wszystkim:
- aktualną kwotę zadłużenia
- numer konta do całkowitej spłaty kredytu
- informację, że bank zwolni hipotekę po całkowitej spłacie kredytu
- czasem również informację, że nieruchomość nie stanowi zabezpieczenia żadnych innych wierzytelności wobec banku.
Jak to było kiedyś?
Cóż, mam ten przywilej, że już 22 rok aktywnie uczestniczę w bankowym finansowaniu nieruchomości. Rozpoczęłam pracę, w jednym z banków w grudniu 1998 r. i to były zdecydowanie początki w kredytowaniu mieszkań. Choć pierwszy znany kredyt o wdzięcznej nazwie „Alicja” pojawił się w 1995. Spłacany był w ratach indeksowanych lub normatywnych i zdecydowanie szybko klienci otrzymywali propozycje zamiany go na inny, będący w ofercie banku do dziś. Pamietam, że od zawsze mówiło się, że „teraz to już będzie tylko trudniej o kredyt”, że nie każdy będzie mógł sobie pozwolić na zakup nieruchomości i że ich cena już nie pójdzie w górę. Dla przykładu początki mojej pracy, to ceny mieszkań na poziomie około 700 zł/m2. Dziś w tym samym mieście ceny powyżej 7 000 zł/m2 to norma, a spotyka się transakcje o wiele, wiele wyższe. Co to pokazuje? Że czas na zakup nieruchomości jest zawsze dobry. Bo wraz z nieruchomościami sprzedają się marzenia o szczęśliwej rodzinie, o własnym miejscu na ziemi. A te marzenia zdecydowanie nie mają swojej ceny.
Co wpływa na wartość nieruchomości?
Zdecydowanie wiele składowych. Dla każdej osoby co innego będzie decydujące o zainteresowaniu właśnie tym a nie innym domem/ mieszkaniem. Najczęściej jest to:
- metraż
- piętro (w przypadku mieszkań)
- bliskość do szkoły, przedszkola, kościoła, przychodni, szpitala, miejsca pracy
- garaż, miejsce parkingowe i dostęp do miejsc parkingowych
- bliskość sklepów i terenów zielonych
- sąsiedztwo
- powierzchnia działki, łatwość dojazdu do centrum, cisza i spokój (w przypadku domu)
Jakie dokumenty potrzebne są do skorzystania z kredytu na zakup nieruchomości?
Decydując się na zakup nieruchomości często niezbędne jest skorzystanie z kredytu bankowego. Wówczas bank oprócz dokumentów potwierdzających twoje źródło dochodów i wysokość wynagrodzenia będzie potrzebował:
- umowy przedwstępnej (lub oświadczenia o nabywanej nieruchomości)
- numeru księgi wieczystej
- kosztorysu (jeśli chcesz sfinansować kredytem również remont nieruchomości)
- promesy banku dotyczącej hipoteki (jeśli dotyczy)
- czasem również innych dokumentów (w zależności od stanu prawnego nieruchomości)
Zainteresowałam Cię? Zapraszam do współpracy:) Chętnie mogę Ci w wyborze banku, oferty i przeprowadzeniu przez proces kredytowy. A jeśli potrzeba – również w kupnie/ sprzedaży nieruchomości.
Człowiek nigdzie naprawdę nie był, póki nie wróci do domu.
Terry Pratchett