Kredyt hipoteczny w dobie pandemii Covid-19, czyli co zmieniło się w kredytach hipotecznych na przestrzeni ostatniego roku? O tym właśnie będzie mój dzisiejszy wpis:)
Zatem, zaczynając od samego początku, marzec 2020 to pierwsze ograniczenia w dostępności kredytów. Z dnia na dzień, a w zasadzie z godziny na godzinę banki wprowadzały coraz to nowe ograniczenia. Dotyczyły one głównie dostępności kredytów z uwagi na zdolność kredytową oraz niezbędny wymagany wkład własny.
Jeśli mowa o zdolności kredytowej, to kredytowanie nieruchomości stało się trudno dostępne dla kierowców zawodowych, dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony, umowę zlecenie, dla prowadzących działalność gospodarczą. Wymagany wkład własny został przez większość banków zwiększony do 20%, a w nielicznych przypadkach nawet do 30%. Pamiętam jak sytuacja zmieniała się błyskawicznie, jak trudno było dać wiarygodną informację Klientowi. Zdarzały się bowiem sytuacje, że to co ustaliliśmy na spotkaniu przestało obowiązywać chwilę po jego zakończeniu.
Jak wyglądała sytuacja na rynku nieruchomości w 2020 roku?
Cóż, pomimo wielu spekulacji co do spadku cen – one nawet na chwilę nie wyhamowały. Zdarzały się bowiem sytuacje, że potencjalni nabywcy wstrzymywali się z zakupem, licząc na spadek cen. Czy tak się stało? Zdecydowanie nie, ceny rosły przez cały 2020 rok i nadal rosną. Cały czas są chętni na zakup kolejnych nieruchomości, które rozchodzą się jak przysłowiowe świeże bułeczki zaraz po publikacji ogłoszenia. Dotyczy to zarówno rynku wtórnego, jak i nowo powstających inwestycji deweloperskich.
Co się zmieniło w finansowaniu nieruchomości przez ostatnie 15 miesięcy?
Powolne odmrażanie rozpoczęło się w czerwcu 2020 roku. Pierwsze banki powoli zaczęły otwierać swoje drzwi dla klientów nieruchomościowych. W duecie z malejącym oprocentowaniem, spowodowanym kilkukrotną obniżką WIBOR-u stopniowo coraz więcej zaczynało się dziać. Powrót do kredytowania sprawił wzmożenie ruchu również na rynku pośrednictwa nieruchomościowego.
Dziś w większości przypadków wrócono do przepisów sprzed pandemii Covid-19. Czy w związku z tym kredytowanie stało się bardziej dostępne?
I tak, i nie.. Czemu brak jednoznacznej odpowiedzi? Bo pomimo, iż kredyt stał się bardziej dostępny, to jednocześnie stał się bardziej odległy. Jeszcze nigdy bowiem w mojej 22 letniej przygodzie zawodowej z finansowaniem nieruchomości nie czekało się na decyzję kredytową tak długo jak dziś. Wcześniej oczekiwanie na decyzję banku powyżej 3 tygodni należało do rzadkości, dziś 2-3 tygodniowym terminem może poszczycić się tylko mała garstka banków. Większość na decyzję ostateczną każe czekać 2-3 miesiące.
Czy jest sposób, by jak najbardziej skrócić czas oczekiwania na decyzję kredytową?
Tak, jak najbardziej:) Warto skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który jest najbardziej zorientowany w aktualnych ofertach cenowych i czasie procesowania wniosków w poszczególnych bankach. Warto z jego pomocą złożyć 2-3 wnioski, tak by w konsekwencji wybrać tę najkorzystniejszą dla siebie ofertę.
Jaki wpływ na warunki kredytowe ma wzrost cen nieruchomości?
Ciągle rosnące ceny nieruchomości sprawiają, że co prawda w sporadycznych przypadkach, a jednak zdarza się, że Klient wnioskujący o kredyt z 10% wkładem własnym jednak zmuszony jest zaangażować wyższą kwotę środków własnych. Czemu tak się dzieje? Bo do wyceny nieruchomości przyjmowane są transakcje z ostatnich 12 miesięcy, a te na przestrzeni ostatniego czasu sporo się zmieniły. Czy można wpłynąć na wartość nieruchomości? Najlepsza odpowiedź brzmi – to zależy:) Można bowiem wybrać do wyceny rzeczoznawcę zewnętrznego, który najczęściej dysponuje sporo większą bazą nieruchomości niż poszczególne banki. Dużym plusem takiej zleconej wyceny jest możliwość jej wykorzystania w kilku bankach jednocześnie, czyli oszczędność nakładów niezbędnych do uzyskania finansowania.
Masz pytania dotyczące aktualnej sytuacji na rynku kredytowania nieruchomości? A może chcesz kupić / wybudować nieruchomość i potrzebujesz finansowego wsparcia kredytem bankowym? Zapraszam do współpracy www.annabialota.pl