Anna Białota

Tegoroczna wiosna 2022 jest specyficzna. Rynek nieruchomościowy i tym samym kredytowy, po raz kolejny w ostatnich latach stanął w obliczu nieznanego. Wiele osób zastanawia się – kupić teraz, czy jednak poczekać. Wiele z nich to również osoby, które kwiecień przywitał ograniczoną dostępną kwotą kredytu. Niestety w wielu przypadkach maksymalna możliwa do uzyskania kwota kredytu została skorygowana w stosunku do marca o ok. 30%. Niemniej jednak życie toczy się dalej i Ci, którzy potrzebują, chcą i mogą sobie pozwolić na spełnienie marzeń nieruchomościowych właśnie to robią. Wśród moich Klientów w ostatnich miesiącach finalizowane są umowy na budowę domu, a nowe wnioski składane są przede wszystkim na zakupy nieruchomości na rynku wtórnym. Spora część kredytowana jest również za środki pochodzące z kredytu gotówkowego. Nastał bowiem taki czas, gdy przy niektórych kwotach finansowanie nie hipoteczne okazuje się dość opłacanym przedsięwzięciem kredytowym.

Jakie nieruchomości cieszą się największym powodzeniem?

Wiosna 2022, to wśród moich Klientów głownie zakupy nieruchomości na rynku wtórnym. Mowa tu zarówno o domach, jak i mieszkaniach. Coraz więcej osób szuka swojego miejsca na ziemi z dala od centrum miasta, a jednak z dobrym dojazdem. Domy to najczęściej obrzeża miast lub pobliskie miejscowości. Najczęściej są to nieruchomości wymagające niewielkiego remontu. W przypadku mieszkań preferowane są również te, które wymagają niewielkich nakładów finansowych związanych z remontem. Najczęściej max 10 letnie, czyli te budowane wg aktualnych standardów.

Jakie dokumenty są potrzebne do skorzystania z kredytu bankowego?

Jeśli Ty również chcesz kupić dom i potrzebujesz wesprzeć się finansowaniem bankowym skompletuj poniższe dokumenty:

  • umowę przedwstępną
  • numer księgi wieczystej
  • promesę banku – jeśli w KW wpisana jest hipoteka
  • mapkę ewidencyjną
  • wypis z rejestru gruntów
  • projekt domu (rzuty poszczególnych kondygnacji) – niektóre banki
  • umowę darowizny – jeśli zbywca nabył dom w drodze darowizny

Jeśli chcesz kupić mieszkanie, koniecznie przygotuj:

  • umowę przedwstępną
  • numer księgi wieczystej lub w przypadku braku KW zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej potwierdzające komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jego powierzchnię użytkową wraz z informacją o braku KW i braku przeszkód do jej założenia oraz numer KW macierzystej (dla całego bloku)
  • promesę banku – jeśli w KW wpisana jest hipoteka.

Od czego zacząć procedurę zakupu nieruchomości za pieniądze pochodzące z kredytu bankowego?

Zamierzasz kupić nieruchomość za pieniądze pochodzące z kredytu bankowego? Koniecznie sprawdź swoją zdolność kredytową! Nawet jeśli jesteś już po konsultacji kredytowej warto zrobić to ponownie. Od kwietnia 2022 roku banki jeszcze bardziej zaostrzyły swoje wymogi co do zdolności kredytowej. Do tego doszedł rosnący Wibor, który ma wpływ nie tylko na wysokość Twojej przyszłej raty, ale również na maksymalną dostępną kwotę kredytu w momencie podejmowania przez bank decyzji kredytowej. O tym jakie informacje są niezbędne do przeliczenia możliwości kredytowych przeczytasz tu Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o kredycie hipotecznym?

Zainteresowałam Cię? Zapraszam do współpracy oraz do lektury moich pozostałych artykułów w tematyce finansowania nieruchomości. Znajdziesz je na stronie www.annabialota.pl

Autor: Anna Białota