Dom czy mieszkanie? Która z nieruchomości jest Ci bliższa? Która z nich sprawiła/ sprawi, że marzenie o docelowym miejscu na ziemi się spełniło/ spełni?
Najczęściej odpowiedź zmienia się wraz z naszym wiekiem. Młodzi ludzie bardzo często myśląc o samodzielności decydują się na zakup mieszkania. Czasem bardzo małego. Powodem najczęściej są finanse. Zdolność kredytowa przede wszystkim zależy od wysokości dochodów, a te najczęściej rosną wraz z naszym rozwojem zawodowym i awansem. Zatem czasem wraz ze wzrostem możliwości finansowych zamieniają mieszkanie na większe. Czasem to jest już ten moment, gdy decydują się na budowę domu lub jego zakup. Własny dom, trawnik, taras, a na nim wygodny fotel i gorąca kawa sprawiają, że często docelowo marzymy właśnie o domu. Bardzo często taką decyzję podejmujemy mając 35-55 lat. Czy tak jest jednak zawsze? Zdecydowanie nie. Dla wielu osób ważne jest, by mieszkać jak najbliżej centrum miasta. Ten przywilej zdecydowanie daje mieszkanie. Bliskość żłobka, przedszkola, szkoły. Bliskość apteki, przychodni, szpitala, kościoła. Łatwość komunikacyjna, a w zasadzie możliwość szybkiego dojścia piechotą do wielu ważnych miejsc przemawia na korzyść mieszkania.
I tu mogą pojawić się głosy, że tak nie jest. Że marzymy o ciszy, spokoju za ścianą, kawałku zieleni za oknem. To zdecydowanie przemawia na korzyść domu.
A czy kredytowanie domu i mieszkania wygląda tak samo?
I tak, i nie. Mieszkanie możesz nabyć z rynku wtórnego – już gotowe do zamieszkania lub od dewelopera – w trakcie budowy, lub również jak w przypadku rynku wtórnego już oddane do użytku i prawie gotowe do zamieszkania.
Dom możesz wybudować sam, kupić z rynku wtórnego lub od dewelopera.
Różnice dotyczą głównie dokumentów wymaganych do złożenia wniosku kredytowego.
Jakie dokumenty trzeba skompletować?
Jeśli to mieszkanie z rynku wtórnego Ci się marzy, ekspert finansowy poprosi Cię o numer księgi wieczystej i oświadczenie dotyczące nabywanej nieruchomości (niektóre banki będą wymagały umowy przedwstępnej). Jeśli zdarzy się, że brak jest KW należy dołączyć zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej, z którego będzie wynikać komu przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, jaka jest jego powierzchnia użytkowa, że brak jest księgi wieczystej i brak przeszkód do jej założenia oraz numer księgi macierzystej.
Jak to wyglada przy rynku pierwotnym? O wymaganych dokumentach dotyczących inwestycji decyduje głównie stopień zaawansowania budowy. Jeśli budowa trwa i nie jest jeszcze oddana użytkowania będą Ci potrzebne następujące dokumenty:
- Umowa rezerwacyjna z prospektem informacyjnym i projektem umowy developerskiej lub
- Umowa deweloperska z prospektem informacyjnym
- Pozwolenie na budowę
- Wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 m-ce
- Mapka ewidencyjna nie starsza niż 3 m-ce
- Pełnomocnictwo dla osoby podpisującej umowę ze strony developera (jedli konieczne)
- Promesa banku (jeśli w KW wpisana jest hipoteka)
A co gdy deweloper oddał już blok do użytkowania?
Cóż, wtedy zakup wygląda tak, jak na rynku wtórnym. Z tą różnicą, iż płatność do dewelopera następuje zgodnie z zapisami umowy przedwstępnej – przed lub po podpisaniu aktu notarialnego przenoszącego własność lokalu.
A zatem kupując dom na rynku wtórnym i chcąc go sfinansować ze środków pochodzących z kredytu bankowego koniecznie zgromadź następujące dokumenty:
- Umowę przedwstępną lub oświadczenie (w zależności od banku)
- Numer księgi wieczystej
- Mapkę ewidencyjną nie starsza niż 3 m-cię
- Wypis z rejestru gruntów nie starszy już 3 m-ce
- Wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego
- Kosztorys (jeśli chcesz sfinansować również remont).
A jeśli chcesz wybudować dom, to będziesz potrzebować:
- Pozwolenia na budowę
- Kosztorysu w elementach scalonych
- Projektu domu
- Dziennika budowy
- Mapki ewidencyjnej nie starszej niż 3 m-ce
- Wypisu z rejestru gruntów nie starszego niż 3 m-ce
- Umowy darowizny (jeśli działka na, której prowadzisz budowę została nabyta w drodze darowizny).
Wiesz już jakie dokumenty są potrzebne do sfinalizowania zakupu/ budowy domu lub mieszkania. Oczywiście mowa tu wyłącznie o dokumentach dotyczących przedmiotu kredytowania. A jak wyglada kwestia zdolności kredytowej i spłaty kredytu?
Jak wygląda kwestia zdolności kredytowej i spłaty kredytu?
Cóż, zdolność kredytowa jest zdecydowanie większa przy zakupie gotowej nieruchomosci. Uruchomienie kredytu następuje po przedłużeniu aktu notarialnego kupna sprzedaży i bank nie dolicza już do przeliczenia możliwości finansowych podwyższonej marży do czasu wpisu hipoteki. Przy zakupie gotowej nieruchomosci od razu również następuje spłata pełnej raty kapitałowo – odsetkowej. Zupełnie inaczej niż przy budowie, tu na początek spłacane są wyłącznie odsetki od uruchomionej transzy. Pełna rata zostaje naliczona po uruchomieniu całego kredyty, lub w przypadku niektórych banków dopiero po oddaniu do użytkowania kredytowanej nieruchomosci.
Wybrać zatem dom czy jednak mieszkanie?
A zatem wybór pomiędzy domem i mieszkaniem, to z jednej strony wybór pomiędzy komfortem życia i naszymi preferencjami co do stylu życia, a z drugiej pomiędzy naszymi możliwościami finansowymi i wymogami banków co do naszych możliwości kredytowych. Jedno jest pewne – zarówno dom jak i mieszkanie można w trakcie trwania kredytu zamienić na inne, większe lub mniejsze. Ważne jest również, że są osoby, które chętnie i bezpłatnie Ci w tym pomogą. W przeliczeniu możliwości finansowych, wyborze banku i oferty, w przeprowadzeniu przez proces kredytowy. Zapraszamy do współpracy!