Przychodzi w życiu taki czas, że zaczynasz marzyć o nowym, większym lub po prostu swoim mieszkaniu. Najczęściej zamieniasz to marzenie w cel. Bo, jak mawiał Walt Disney „marzenia są właśnie po to, aby je spełniać”. A zatem, od czego zacząć?
Proponuję od przeliczenia możliwości finansowych. Więcej na ten temat przeczytasz w moim wcześniejszym artykule Jak przygotować się do pierwszej rozmowy o kredycie hipotecznym? – Anna Białota – Kredyty hipoteczne, gotówkowe, ubezpieczenia
Przeczytałeś? W takim razie przechodzimy dalej. Zapewne byłeś już na spotkaniu z ekspertem kredytowym. Jeśli tak, wiesz jaka jest Twoja maksymalna zdolność kredytowa w oczach banków. Teraz nadszedł czas na wybranie nieruchomości.
Po pierwsze – sprecyzuj czego szukasz, domu czy mieszkania. Wiesz już? To jest dobry czas, by ukonkretnić budżet w ramach, którego planujesz się poruszać. Będzie Ci wtedy zdecydowanie łatwiej odnaleźć się na rynku nieruchomościowym.
Po drugie – doprecyzuj lokalizację. Mówi się, że to co ma wpływ na wybór swojego miejsca na ziemi to lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. To co jest ważne przy zakupie zależy od potencjalnego nabywcy. Ilu kupujących tyle doprecyzowanych wymagań co do idealnej nieruchomości. Dla wielu będzie to piętro, na którym znajduje się mieszkanie, jego odległość do centrum, ważnych instytucji, szkoły, przedszkola, sklepów, szpitala, kościoła. Inni potrzebują ciszy i spokoju, dla nich idealny będzie dom z dala od miasta, a jednak z dogodnym dojazdem do centrum.
A co dla Ciebie jest ważne?
Czym Ty kierujesz się przy wyborze swojego miejsca na ziemi?
Po trzecie – rozpocznij poszukiwania. Wielu robi to samodzielnie, szukając ogłoszeń w mediach społecznościowych, na stronach poświęconych nieruchomościom oraz wśród znajomych. Spora część osób korzysta z pomocy doradcy nieruchomościowego. Biorąc pod uwagę, że dla większości czas ma bardzo duże znaczenie – jest to bardzo dobry wybór, by pozwolić pomóc doradcy znaleźć najlepszą dla Ciebie nieruchomość.
Znalazłeś mieszkanie/ dom? Teraz pora na krok czwarty – skompletowanie dokumentów niezbędnych do uzyskania kredytu bankowego. Jakie to dokumenty? O tym poniżej.
Jeśli kupujesz dom będziesz potrzebować przedłożyć do kredytu:
- umowę przedwstępną (lub w niektórych bankach oświadczenie o zakupie)
- mapkę ewidencyjną nie starszą niż 3 miesiące
- wypis z rejestru gruntów nie starszy niż 3 miesiące
- numer księgi wieczystej
- kosztorys (druk banku – jeśli chcesz sfinansować również remont).
Przy zakupie mieszkania niezbędne będzie dostarczenie do banku:
- umowy przedwstępnej lub oświadczenia
- numeru księgi wieczystej
- kosztorysu – jeśli chcesz sfinansować remont.
A co jeśli mieszkanie nie ma założonej księgi wieczystej lub jeśli w dziale IV wpisana jest hipoteka?
Tok postępowania oraz wymagane w takich przypadkach zaświadczenia znajdziesz w moim artykule Czego dowiesz się z księgi wieczystej? – Anna Białota – Kredyty hipoteczne, gotówkowe, ubezpieczenia
Przechodzimy do kolejnego etapu – piątego kroku. Złożyłeś z pomocą eksperta finansowego wniosek w banku. Czas oczekiwania na decyzję kredytową, to zgodnie z ustawą o kredycie hipotecznym z lipca 2017 roku – 21 dni. Czas ten jednak jest rożny w zależności od banku. Przede wszystkim dobrze jest pamiętać, by we wniosku o kredyt wyrazić zgodę na wcześniejsze przekazanie decyzji w przypadku jej wydania przed 21 dniem.
Czy wszędzie 21 dni trwa tyle samo? Przewrotne pytanie, na które odpowiedź brzmi: nie wszędzie. Czemu? Przede wszystkim dlatego, że proces wydawania decyzji w bankach wyglada różnie. Oznacza to, że niektóre z nich przyjmują cały komplet dokumentów jednocześnie. Zarówno dokumenty finansowe, jak i te dotyczące inwestycji. W tych instytucjach mamy szansę na sprawny proces kredytowy. Tu bowiem 21 dniowe odliczanie rozpoczyna się w dniu złożenia wniosku. Zdecydowana jednak większość banków najpierw poprosi Cię o dokumenty finansowe. Po ich przeanalizowaniu wyda decyzję wstępną – tzw. finansową.
W kolejnym etapie poprosi o wpłatę opłaty za kontrolę nieruchomości lub wycenę /w zależności od wnioskowanej kwoty/ i dopiero po akceptacji wyceny rozpocznie 21 dniowy czas oczekiwania na decyzję ostateczną. Co to oznacza? Tylko i wyłącznie, że czas oczekiwanie na decyzję banku wynosi od 2 tygodni do nawet 3 miesięcy. Idealnym rozwiązaniem jest złożenia 2-3 wniosków w różnych bankach. Tak by finalnie wybrać najkorzystniejszą dla siebie ofertę.
Zakładamy, że otrzymałeś pozytywną decyzję kredytową. Kolejny, szósty krok to podpisanie umowy kredytowej. Najczęściej nie ma żadnych warunków do jej podpisu. Następnie czeka Cię wizyta u notariusza i podpisanie umowy zakupu wymarzonej nieruchomości. Po jej dostarczeniu oraz ubezpieczeniu nieruchomości od ognia i innych żywiołów bank przekazuje pieniądze bezpośrednio na konto osoby sprzedającej. Należy pamiętać, by zapisy umowy notarialnej były tożsame z zapisami umowy przedwstępnej składanej do wniosku. Przede wszystkim mowa tu o tym samym mieszkaniu i tej samej cenie.
Uruchomiłeś kredyt. Czy to już wszystko? Koniecznie zapoznaj się z Twoimi zobowiązaniami wynikającymi z zapisów umowy kredytowej. Najczęściej jest to:
- konieczność przedłożenia w banku zawiadomienia z KW potwierdzającego prawomocny wpis hipoteki
- coroczne potwierdzanie posiadania opłaconej polisy ubezpieczeniowej mieszkania wraz z cesją na rzecz banku
- udokumentowanie zakończenia remontu (w przypadku jego finansowania przez bank)
Zainteresowałam Cię? Kredyty hipoteczne, kredyty gotówkowe oraz pośrednictwo nieruchomościowe – tym głównie zajmuję się zawodowo. Zapraszam do współpracy!